I když máte pocit, že váš pes nebo kočka mají na zimu kožich dost hustý, takže jim mráz neublíží, raději na to nespoléhejte. Péči potřebují především tlapky.

Péče o psa
Pokud máte psa, který je i přes zimu venku, je vhodné mu pravidelně do potravy přidávat vitamíny (při výběru vhodného potravinového doplňku vám poradí ve větších obchodech s chovatelskými potřebami – je potřeba brát v potaz věk i psí plemeno).

Je vhodné psovi čas od času dopřát trochu teplejšího vývaru. Nezapomeňte mu také zavčas zateplit boudu (například polystyrenem, starším kobercem, starším oblečením, apod.).

Bouda má mít předsíň – Stloukli jste psovi boudu na koleni a máte pocit, že mu to stačí? Na léto jako ochrana před deštěm určitě, ale když uhodí mrazy, je lepší udělat revizi. Správně by měla být bouda několikavrstvá, kdy je vnější a vnitřní vrstva proložena polystyrenem. Velká by měla být tak, aby se v ní pes pohodlně uložil. V zimě je důležité, aby měl šanci pes prostor zadýchat. Proto se doporučuje mít před prostorem boudy ještě předsunutý kus. Ten by měl být užší a bránit úniku tepla, tak jako my máme předsíň. Když na to z nějakého důvodu nemáte místo, přidělejte před vchod alespoň plentu z kusu staré deky. Jen pozor na mladé psy, kteří vaši snahu nepochopí a na devadesát procent hadr roztrhají na kousky a pak je jim zima.

O pejsky, kteří bydlí přes zimu v bytě se svým pánem, je potřeba také pečovat. Přechod z vyhřátého bytu do venkovního mrazu znamená pro organismus psa šok, proto je vhodné podávat mu stravu doplněnou o vitamíny.

Psí bundy jsou in – Dávno pryč jsou doby, kdy byli oblečení psi ostatním kolemjdoucím k smíchu. Pravdou je, že dnes si už vyberete nejrůznější oblečky nejen podle velikosti, provedení, ale i peněženky. Poslední dobou se stále častěji objevují také psí boty, které chrání tlapky méně odolných chlupáčků před poškozením. Na holé tlapky se pak vyplatí čas od času také natřít pořádnou dávku krému, modré indulony nebo vazelíny.

Nezapomeňte také pravidelně po procházce kontrolovat a mazat tlapky (speciálním krémem s kolagenem).

Péče o kočku
Co se týče péče o kočku, je v podstatě stejná, jako u psa. Důležité je v zimním období přizpůsobit kočce vhodnou potravu doplněnou o vitamíny, pečovat o její srst a také o tlapky.

Klasická domácí kočka, která je zvyklá běhat pravidelně venku, se na procházku vydá i v mrazu. Většině z nich přes zimu zhoustl kožich natolik, že je při běžném běhání venku ochrání. Venku žijícím kočkám je dobré na zimu zvýšit krmnou dávku, aby měly tukové zásoby, a tak i více energie. Bolavým místem jsou pro kočky tlapky. Když se jejich polštářky dostanou do kontaktu s chemickým posypem, budou vysušené a možná se budou i loupat. Rada je jednoduchá. Pravidelně je mažte speciálním zvířecím prostředky na polštářky nebo na to zkuste i obyčejnou modrou indulonu nebo vazelínu z lékárny.

Historky o kočkách zalezlých v motorech aut jsou vtipné do té chvíle, než se to stane vám. Především venku žijící kočky se rády stulí na teplý motor auta, které jste právě zaparkovali. Problém je, pokud za chvíli plánujete opět vyjet. Když se odsud zvíře včas nedostane, nastartování nepřežije. Pokud víte, že se po okolí takové kočky pohybují, raději před každým startováním zatrubte nebo se rovnou podívejte pod kapotu. Nejsou ojedinělé případy, kdy kočka dokáže vlézt dovnitř, ale couvat jí nejde, takže jediná cesta ven je právě až po otevření kapoty.

Péče o hlodavce
Základní složkou potravy téměř všech hlodavců (křečci, králíci, osmáci,..) je seno a zelené krmení. V zimě je tedy potřeba hlodavcům zajistit jak dostatek suché potravy (tedy sena), tak také čerstvé složky potravy (ovoce, zelenina).

Pozor, ovoce i zeleninu je potřeba pořádně omýt, aby na slupce nezůstali zbytky chemických postřiků, které by mohli hlodavcům uškodit. Vhodné je také vašemu mazlíčkovi opatřit minerální líz, který mu dodá vitamíny a minerály.

Péče o andulky v zimě
Nezapomeňte andulce zajistit vhodné zimní stanoviště (umístěte klec tam, kde je minimální teplota okolo 25 °C a kde není riziko průvanu). Potravu můžete dávkovat pořád stejně, je vhodné ji doplnit o vitamíny formou čerstvé zeleniny a ovoce. Také andulce můžete opatřit minerální líz.