Vzhledem k aktuálním celostátním opatřením a vyhlášení nouzového stavu v souvislosti se šířící se nákazy koronavirem COVID-19 jsme se rozhodli publikovat souhrn drobných upozornění.

Moje zvíře kašle, mám se bát?

Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka. Nicméně i tak doporučujeme při výskytu respiračních potíží jak u Vašeho mazlíčka tak u Vás omezit kontakt (především se vyhnout přímému olizování obličeje atd.)

Je možný přenos konzumací masa?

Situaci pečlivě monitoruje také Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Podle jeho aktuálního vyjádření v současné době neexistují důkazy o tom, že by potraviny byly pravděpodobným zdrojem či cestou přenosu viru.

Mám příznaky choroby/jsem v nucené karanténě, ale mám nemocné zvíře, můžu k Vám?

Žádáme všechny klienty, aby byli pokud možno co nejvíce ohleduplní ke svému okolí, a pokud mají podezření, že by mohli šířit jakoukoli nákazu, vyvarujte se, prosím, návštěvy veřejných míst (včetně veteriny). Doporučujeme se zvířetem poslat jako doprovod někoho jiného, pokud to není možné, nebo se jedná o akutní případ, rozhodně nás předem kontaktujte telefonicky a další postup domluvíme.

Jak se chovat při návštěvě veteriny?

Předem si zavolat a domluvit si přesný čas Vaší návštěvy! Snažíme se minimalizovat počet lidí v čekárně, aby nedocházelo k frontám a možnému šíření nákazy. Ve Všech ambulancích je umyvadlo s mýdlem a desinfekcí, po příchodu do ambulance si, prosím, umyjte a vydesinfikujte ruce.

Děkujeme za respektování opatření. Samozřejmě i přes všechny restrikce děláme vše pro to, aby Vašim zvířátkům byla poskytnuta plnohodnotná veterinární péče a aby návštěva u nás byla pro všechny co nejméně komplikovaná a riziková. Pevně věříme, že se šíření nákazy rychle zpomalí a další omezení již nebudou nutná.

Autor článku MVDr. Erika Rysová