Svátky jsou dobou, kdy se chod každé domácnosti tak trochu vymkne z kloubů a to může být pro zvířata žijící s páníčky pod jednou střechou stresující a často i nebezpečné. Jaké bezpečnostní zásady dodržovat, abyste neskončili se zvířátkem u veterináře?

Změna režimu znamená stres
Výjimečné situace k Vánocům patří, pro zvířata však většinou nejsou potěšením. Cizí lidé v domácnosti je rozrušují, často se naruší i pravidelný režim procházek a krmení.
Je nezbytné, aby zvířata měla místo, kde budou mít svůj klid a kde nebudou rušena, kam se mohou schovat.

Vražedné dekorace
Výzdoba domu či bytu zvířatům sice někdy poskytuje zábavu, ale současně může být ohrožením.

  • Stromek například kočky láká k lezení, je dobře ho přivázat nebo jinak zajistit proti pádu.
  • Zdravotní problémy může vyvolat pití vody z váz, kde je chvojí. Éterické oleje a další ve vodě obsažené látky dráždí žaludeční a střevní sliznice. Průjem se zvracením jsou často následkem.
  • Vyhněte se skleněným ozdobám. Jsou sice krásné, ale mohou zvířata pořezat, a navíc mohou střepy i spolknout.
  • Nebezpečné jsou i řetězy a lamely. Pokud je zvířata spolknou, mohou se zamotat v trávicím traktu a způsobit neprůchodnost střev. V takovém případě okamžitě navštivte veterináře.
  • Svíčky jsou nebezpečné jak pro děti, tak pro zvířata. Nejvíc ohrožují papoušky, u psů a koček zas hrozí, že způsobí požár.
  • Ani čokoládové kolekce zvířatům neprospívají. Jednak je často snědí i se staniolem, cukr je pro domácí mazlíčky taky nevhodný, a ještě nebezpečnější je čokoláda. Obsahuje theobromin, který zvíře může dokonce i otrávit.

Nekrmte mlsouny od stolu
I když se dříve chovatelé nerozpakovali krmit zvířata lidským jídlem, dnes už to tak není a zvířata nejsou na takové jídlo zvyklá. Kořeněné a mastné dobroty jim způsobují bolesti žaludku, zvracení či průjem. Kosti zase způsobují zácpu a zejména menším psům se mohou zapíchnout v zažívacím traktu. Řešením je pak jen operace.

Malí opilci
Možná jste to nepředpokládali, ale zvířata, zvláště psi, rozhodně neodmítají alkohol. Pivo, cider či sladké likéry tak mohou být velkým lákadlem. Alkohol vždycky ukládejte mimo dosah zvířat, a pokud se napila a vykazují známky opilosti (podobné jako u lidi – vrávorají, mají problém s koordinací pohybů), uložte je na bezpečné místo, odkud nemohou spadnout, a dopřejte jim dostatek vody.

Pozor na prskavky a světlice
K Vánocům patří i prskavky a v některých rodinách i ohňostroje. Počítejte s tím, že zvířata nadšena nebudou, k ohňostrojům je určitě neberte. Opatrní buďte i u prskavek. Zvíře se může leknout a zareagovat nepředloženě, případně utéct.

Další nebezpečí Vánoc
Například kočky rády okusují květiny. Ale vánoční hvězda, jmelí, túje, tis a cesmína jsou pro kočky jedovaté. Pokud máte zvířata, jedovatých dekorací se raději vzdejte. Dalším nebezpečím pro domácí zvířata, hlavně hlodavce nebo mláďata, mohou být kabely elektrického osvětlení.